fischer DUOTEC 12 - nová hmoždinka od fischera

Speciální, přesto se snadno aplikuje a výsledkem je vysoká únosnost v deskových materiálech.

fischer DUOTEC 12 nabízí vyšší spolehlivost a únosnost a tím pádem širší spektrum aplikací v deskových stavebních materiálech. Kromě sádrokartonu a sádro vláknitých desek lze fischer DUOTEC 12 použít do dutých stropních panelů, dutinových betonových tvárnic, předepjatých betonových stropních desek, dutinových stropních konstrukcí a v neposlední řadě také do dřevěných deskových materiálů, plastových desek a i kovových plechů.

Jako fischer DUOTEC 10 je i fischer DUOTEC 12 správnou volbou při potřebě vyšší únosnosti hmoždinky v deskových materiálech s tloušťkou od 9,5 mm do 80 mm. Díky šedo-červenému sklopnému rameni z plastu vyztuženého skelnými vlákny předčí fischer DUOTEC 12 svou únosností daleko všechny běžné plastové i kovové hmoždinky do dutin a deskových materiálů. Podle kotevního podkladu unese fischer DUOTEC 12 i 1,5 kN (cca 150 kg). Kovová závitová vložka, která tvoří kostru hmoždinky, propůjčuje fischer DUOTECU 12 vyšší únosnost, pokud je osazená v pevnějších plošných materiálech, jako jsou plechy, OSB desky nebo překližka. Při upevňování větších břemen tak můžete využít možnost zhotovit méně kotevních bodů a uspořit tím čas i náklady.

Sklopné rameno fischer DUOTECu 12 má speciální konstrukci, a tak unese mnohem víc než běžné plastové hmoždinky, aniž by narušila celistvost a pevnost sádrokartonu. Měkká šedá část sklopného ramene se totiž po celé styčné ploše přimkne k povrchu sádrokartonu, neprořezává ho a neoslabuje. Červená část ramene, která je přivrácená k dutině, zachycuje zatížení a rovnoměrně ho přenese na šedou část.

Pole aplikací, které fischer  DUOTEC 12 pokrývá, obsahuje všechny typy dutých a dutinových svislých i stropních konstrukcí, zejména upevnění nástěnných skříněk, polic a poliček, skříní, držáků ručníků, madel, zábradlí, velkých obrazů, zrcadel, svítidel a držáků TV. Coby příslušník řady výrobků fischer DUO-Line je šedočervená fischer DUOTEC 12 složená ze dvou částí, aby mohla v případě potřeby fungovat více způsoby. Pokud je například pod sádrokartonem dřevěný sloupek nebo betonová stěna, hmoždinka bude fungovat jako klasická rozpěrná hmoždinka.

fischer DUOTEC 12, stejně jako její menší sestra fischer DUOTEC 10, má speciální závitovou vložku z nerezového plechu umístěnou v červené, tvrdé části sklopného ramene. Vložka poskytuje svobodu volby mezi vrutem, závitovou skobou a šroubem s metrickým závitem, případně závitovou tyčí. Kompatibilita s metrickým závitem M6 je zcela novou vlastností. Pro aplikaci hmoždinky stačí docela obyčejný vrták o nominálním průměru 12 mm. Sklopné rameno je dlouhé pouhých 39 mm, takže se nesetkáte s žádnými obtížemi ani při aplikaci hmoždinky do velmi úzkých dutin za sádrokartonem. Bílý montážní pásek je vybavený měřítkem, díky němuž snadno a rychle určíte délku vrutu nezbytnou pro bezpečné upevnění.

Zahnutý úchop montážního pásku lze také použít jako sondu, kterou odhalíte překážky za sádrokartonem - trubky, kabely, nosné trámky apod. Hmoždinka se aplikuje předsazenou montáží. Sklopné rameno se přihne rovnoběžně k montážnímu pásku tak, aby vyobrazená šipka směřovala do vyvrtaného otvoru. Montážní pásek jednak zabraňuje zapadnutí hmoždinky do otvoru a jednak napomáhá udržení hmoždinky ve správné poloze do okamžiku fixace posuvného krčku. Sklopné rameno se v dutině automaticky vrátí do patřičné polohy.

Posuvný límeček vyztužený sklolaminátem se po montážním pásku vsune do vyvrtaného otvoru, zafixuje tak sklopné rameno na místě, zpevní okolí vyvrtaného otvoru a zvýší tak smykovou únosnost celého kotevního bodu. Krček je bílé barvy a velmi tenký, takže zcela a perfektně dosedne do vyvrtaného otvoru a netvoří žádné zbytečné nerovnosti. Přebývající část montážní pásky lze snadno a bez speciálního nářadí odlomit. Pak už jen přišroubujete kotvený předmět a je hotovo! Navíc - šroub je možné kdykoliv povolit a vyšroubovat aniž by došlo k zapadnutí hmoždinky do otvoru. Hmoždinku je možné posléze opět použít.
 
sc93-delivery-2