Jak na věc: Upevnění poličky

03. August 2020

Police jsou bezvadným prostředkem, jak můžete zvelebit svůj domov. Netoliko že získáte další prostor k uložení knížek, dekoračních předmětů nebo jen místo na klíče a drobné z kapsy, ale polička může svým vzhledem a provedením stylizovat váš životní prostor tak, abyste se v něm cítili senza. V článku vám nabídneme postup, jak upevnění poličky zvládnou bezvadně do jakéhokoliv stavebního materiálu.

Než začnete

Poličky připevněné ke stěně nezabírají místo na zemi a při plánování jejich tvorby můžete vybírat z široké palety materiálů, tvarů, velikostí. Aby nebylo nutné police příliš upravovat, jakkoliv to není problém, doporučujeme si změřit výšku a šířku prostoru, který máte k dispozici. Úplně nejlíp se vám bude pracovat se situačním náčrtkem, do kterého si vyznačte i výšku předmětu, který bude na polici uložen – tiskárna, knihy, váza nebo soška. Pokud bude police hostit elektrické zařízení, nezapomeňte zkontrolovat vzdálenost k elektrické zásuvce. Bude přívodní kabel dostatečně dlouhý?

Obzvláště vzhledné police vznikají z dřevěných desek. Pokud plánujete ponechat polici přírodní image, i tak je nutné povrch dřeva ošetřit. Především doporučujeme zakoupit hoblovaná prkna. Při práci s nimi nehrozí zadření třísky a vyhnete se tak potížím při hoblování a broušení ve vlastní dílně. Nařezat prkna na požadovanou délku zvládnete hravě pilkou, ale každý lepší prodejce řeziva vám nabídne službu dělení zakoupeného materiálu za malou úplatu. Doporučujeme té služby využít, protože profesionální nářadí je rychlejší, přesnější a řeže rovně a bez třísek.

Povrch dřeva můžete ošetřit voskem nebo olejem. Polička si zachová dřevěnou texturu, ale pamatujte, že v takovém případě je nutné police pravidelně ošetřovat. Můžete také použít mořidla, které změní barevný vzhled dřeva, a nepovinně ho doplnit o matný či lesklý lak. Po přípravě jednotlivých dílů regálu je čas je sešroubovat dohromady. Tomuto kroku věnujte zvláštní pozornost, protože nakřivo sešroubovaná police nepůsobí příliš atraktivně.

Tip: pohodlně a spolehlivě sešroubujete regál položený na zemi.

Bezpečné upevnění police

Volba spolehlivé hmoždinky závisí na kotevním podkladu, tedy na typu stavebního materiálu. Pokud si nejste jistí charakterem stavebního materiálu stěny, na kterou plánujete polici pověsit, proveďte sondu. Podle barvy prachu a postupu při vrtání snadno zjistíte, s čím máte tu čest. Ovšem pozor! Před jakýmkoliv vrtáním do stěny se ujistěte, že netrefíte elektrický kabel nebo plastovou vodovodní trubku.

Sádrokarton

Pokud se při vrtání nesetkáte s velkým odporem, byť budete vrtat bez příklepu, a v otvoru uvidíte jemný bílý prach, který se bude lepit na vrták, je stěna ze sádrokartonu. V takovém případě je nejlepší volbou sklopná hmoždinka fischer DUOTEC, která nabízí vysokou únosnost a spolehlivost.

Zdivo

Pokud je vaše stěna z pálených cihel, je prach z vrtání červený či oranžový. Pevnost plných cihel, obzvláště ve starých domech kolísá podle stupně jejich vypálení – někdy jsou nedopálené a měkké a je možné do nich vrtat i bez příklepu. Až temně rudý prach svědčí o přepálených cihlách, které kladou větší odpor. Zdivo je s dutinami, pokud se vrták po kouscích „propadává“ do zdi. V takovém případě vrtejte bez příklepu a volte hmoždinky s delší rozpěrnou zónou, např. DUOPOWER 8×65.

Vápeno-pískové zdivo

Bílý prach písečné zrnitosti je známkou vápeno-pískových cihel, např. od výrobce KM-Beta. Často bývají s dutinami, do kterých se vrták bez odporu „propadává“.

Beton

Obtížné vrtání do tvrdého materiálu doprovázené bílým až světle šedým prachem je známka betonu.

Pórobeton

Rychlé a snadné vrtání i bez příklepu s hrubozrnným bílým prachem prozrazuje pórobeton, např. YTONG.

Do všech těchto materiálů se bezvadně hodí hmoždinka fischer DUOPOWER. I do nejprve uvedeného sádrokartonu, byť kombinace s fischer DUOTECem je o něco málo únosnější.

Do správné hmoždinky správný vrut

Znáte-li už vlastnosti kotevního podkladu a zvolili jste vhodnou hmoždinku, to nejdůležitější je za vámi. Další krok je vybrat správný vrut, aby vše fungovalo, jak má. Průměr a délku vrutu ideální pro hmoždinky fischer DUOTEC a DUOPOWER zjistíte snadno z balení hmoždinek. Pro jiné hmoždinky platí zlaté pravidlo, že průměr vrutu by měl být o 2 mm menší než je nominální průměr hmoždinky, tedy příkladně vrut pr. 6 mm patří do hmoždinky pr. 8 mm. Ideální délku vrutu zjistíte sečtením tří čísel: délky hmoždinky + tloušťky kotveného předmětu + nominálního průměru vrutu. Tím zajistíte maximální únosnost hmoždinky ve všech stavebních materiálech. Pro fischer DUOTEC se délka vrutu vypočítá: tloušťka kotveného předmětu + 55 mm (pro fischer DUOTEC 10) nebo 65 mm (pro fischer DUOTEC 12).

Býváte na vahách, jakou hmoždinku tu či onde použít? Vyhledávač hmoždinek pro kutily je aplikace od fischera, která vám dokáže ihned a kdekoliv poradit. Zdarma stahujte na Google Play a Appstore. V několika krocích zadáte vstupní informace – stavební materiál, zatížení a typ použití a appka obratem doporučí nejvhodnější typ a velikost hmoždinky. Zároveň vám nabídne seznam našich partnerských prodejen ve vašem okolí.

fischer DUOPOWER

Spojení síly a inteligence

Přejít do on-line katalogu

fischer Blog

fischer DUOTEC

Snadná montáž a vysoká únosnost ve všech deskových materiálech

Přejít do on-line katalogu

fischer Blog