Jak upevnit houpací síť

03. August 2020

Pohodička letního podvečera na zahradě nebo terase přímo volá po knížce a kolébavém pohybu houpací sítě. Když dojde na upevnění, může být projekt „hamak“ najednou oříšek a potká-li se víc negativních okolností, průšvih je na světě. Proto vám nabídneme několik užitečných tipů, které byste měli znát, než se do díla pustíte, abyste i s hamakem neskončili na dlažbě.

Upevnění houpací sítě

Způsobů, jak hamak upevnit, je vícero. Jednoduše mezi dva stromy, například. Pokud ale nemáte vhodné kmeny po ruce nebo v optimální vzdálenosti, můžete zakoupit stojan na houpací síť. Takový způsob upevnění chce jen zasunout do sebe několik trubek a utáhnout pár šroubků. Je však náročný na prostor v provozu i při skladování a pak – kvalitní stojan může cenu samotného hamaku i několikrát převýšit. A tak se houpací síť častěji zavěšuje pod strop nebo na zeď. Pokud je to i váš případ – prosím, čtěte dál!

Správná výška

Než se dostaneme k samotnému upevnění v různých stavebních materiálech, tady je pár obecných rad. Před zhotovením kotevního bodu dobře rozhodněte, jak vysoko bude hamak viset. Pamatujte přitom na to, že nový nebo vypraný hamak se prověsí. Ale neměl by zase viset příliš vysoko, aby se uléhání do něj nestalo spíš akrobatickým výkonem. Houpací sítě jsou většinou zakončené masívním poutkem nebo vázacími šňůrami, ovšem nejrychlejší způsob zavěšení je skombinovat oko s karabinou, což vám zároveň ušetří čas a trable při rozvazování uzlů, až budete chtít síť schovat.

Upevnění na beton

Není nic snazšího! Stejnorodý materiál má ve všech místech stejnou pevnost a při volbě polohy kotevního bodu máte volnou ruku. Může být, že plastové hmoždinky jsou přiložené už v balení. Vyvarujte se ale výrobků pochybné kvality! I když beton je podklad pevný a spolehlivý, doporučujeme vám upevnit na něj roznášecí desku s okem. Zatížení se rozloží a nehrozí únava materiálu od stálého kymácení.

Upevnění do dřeva

Kotevní bod pro houpací síť můžete upevnit jen a pouze na nosný trám nebo sloup. Záklop stropu nebo obkladové palubky pochopitelně nejsou k tomuto účelu dostatečně únosné. Trám nesmí být poškozený či napadený hnilobou. K samotnému upevnění se použije konstrukční vrut do dřeva. Musí se zašroubovat kolmo na směr vláken a v dostatečné vzdálenosti od konce trámu. Do dřeva lze použít též oko se závitem, ale to je nutné předvrtat vrtákem průměru, který odpovídá průměru dříku oka.

Zdivo

Kusové cihelné zdivo je velmi různorodý materiál, a tak vám doporučujeme volbu kotevního prvku vždy konzultovat s prodavačem svého železářství. Můžeme slíbit, že chemická injektážní malta (např. FIS VL 300T) vás vykoupí ze všech trablů. S vhodně zvoleným příslušenstvím má totiž v cihlách nejvyšší možnou únosnost ať jsou plné, děrované, pálené nebo vápenopískové nebo jsou to tvárnice z pórobetonu. Obě reaktivní složky, pryskyřice a tvrdidlo jsou uloženy ve dvou oddělených komorách a k jejich smísení dojde až při protlačení statickým směšovačem. Nespotřebovanou kartuši lze opět využít pouhou výměnou statického směšovače.

Sádrokarton

Zeptejte se kohokoli – všichni profesionálové vám řeknou, že upevnění houpací sítě na sádrokarton je čiré bláznovství. Ani s dostatečnou podporou nosné konstrukce není sádrokarton ochotný takovou zátěž snést a nechá vás padnout k zemi i s houpací sítí. V takovém případě musíte vynajít jiné dispoziční řešení.

Pohotové poradenství každému kutilovi

Rádi plníte roli kutila odpovědně a s náležitou péčí? Otázky s upevňováním snadno a rychle zodpovíte pomocí naší aplikace Vyhledávač hmoždinek pro kutily, která je zcela zdarma k dispozici ke stažení na službách Google Play a App Store. Nejen že během několika okamžiků poradí, jakou hmoždinku si máte koupit, ale pomocí mapy a GPS vás navede k našemu nejbližšímu autorizovanému prodejci.

 

Shlédněte krátký návod na našem kanálu YouTube

fischer Power-Fast FPF

Vrut pro dřevostavby

Přejít do on-line katalogu

fischer Blog

fischer FIS VL

Chemická kotva pro běžné aplikace

Přejít do on-line katalogu

fischer Blog

Lešenářské oko RI

Matice s okem s vnitřním metrickým závitem

Přejít do on-line katalogu

fischer Blog