Čím se kotví v koupelně

03. August 2020

Koupelna je místo, kde začínáme a končíme den. Měla by být místem, kde ze sebe můžete spláchnout denní starosti a „doplnit baterky“, místem vůní a čistoty. Dobrý start do nového dne ale může narušit viklající se držák na ručníky nebo skříňka hrozící pádem. Správná hmoždinka pomůže napravit fazónu vaší koupelny a vy budete mít ráno a večer pocit, že je vše v pořádku.

Koupelna - klidný start do nového dne

Vycházíte z ranní horké sprchy, berete z držáku osušku a hned nato si říkáte, že držák už se dlouho kymácet nevydrží, že co nevidět spadne. Vyčistíte si zuby, ale kartáček s pastou raději položíte na umyvadlo, namísto abyste je uložili do skříňky, protože ta už se na stěně taky dlouho neudrží. Je vám to povědomé? Pak čtěte dál a seznamte se s několika tipy na upevňování, které jsme pro vás připravili, a po zdárně dokončeném projektu si užívejte ve své koupelně zase nerušeně klid a pohodu.

Vyvrtání otvoru

Protože zdi koupelny jsou zpravidla pokryty obkládačkami, má vrtání otvoru pro hmoždinku svoje zvláštnosti. Pokud je to možné, doporučuje se vrtat na místě styku kachliček – do spáry. Pokud to možné není, nabízejí se dvě možnosti, jak hladký, glazovaný povrch, po kterém se vrták často sveze, přelstít: na místo, kde hodláte otvor vyvrtat, nalepte kousek krepové pásky a na ni vyznačte střed vrtání. Páska poskytne vrtáku dostatečnou oporu, než se do obkládačky zakousne. Druhá možnost je vyznačit si střed vrtání na obkládačku fixem, potom na značku přiložit špičku vrutu do dřeva a jemně do vrutu udeřit kladivem. Malá část glazury odprýskne a vrták má opět šanci ihned proniknout do obkladu. A nejdůležitější nakonec: do obkladu se vždy vrtá bez příklepu, pouze rotačním vrtáním, jinak na obkladu vzniknou neopravitelné praskliny.

Uvolněný věšák ručníku

Držák, který to má nahnutý

Pokud je držák osušky „unavený“ a užuž by se nejraději sesul k zemi, pouhé utažení nebo výměna vrutu mu sílu nedodá. Protože hmoždinka udrží jen tolik, kolik udrží stavební materiál, musíte vrátit dobrou kondici zdi, která následně lépe podrží hmoždinku. Odšroubujte držák, vytáhněte hmoždinku z otvoru a případně jej převrtejte. Vezměte novou hmoždinku a zabalte ji do opravného plátýnka fischer Fix.it. Jedná se o prostý, ale účinný způsob, jak poskytnout hmoždince dodatečnou oporu. Do nových hmoždinek osazených do původních otvorů pak můžete zašroubovat nové vruty, nejlépe nerezové.

Pokud by vás napadlo otvor vyplnit akrylátovým nebo silikonovým tmelem, nedělejte to. Ani vyzrálý silikon nemá pevnost dostatečnou k tomu, aby se z něj hmoždinka nevysmekla.

Kolejničky sprchových zástěn a závěsů

Při upevňování kolejniček zástěn sprchových koutů je znalost stavebního materiálu klíčová. Pokud si jeho charakterem nejste docela jistí, proveďte sondu. Užitečný návod najdete v jiném článku.

Už víte, jaký materiál se pod obkladem skrývá? Můžete tedy vybrat hmoždinku, která bude spolehlivě fungovat. V plném, porézním a dutinovém materiálu vás nezklame hmoždinka DUOPOWER. Pokud zjistíte, že je vaše stěna ze sádrokartonu, sáhněte po hmoždince fischer DUOTEC. Protože má krátké sklopné rameno, stačí za stěnou jen úzká dutina.

Zrcadlová skříňka

Zrcadlová skříňka

Skříňka na toaletní potřeby se zrcadlem je těžší záležitost, ale i k jejímu upevnění můžete sáhnout do našeho sortimentu bez pochyb o volbě spolehlivého výrobku. SXRL je bezpečná kotva do plných a děrovaných stavebních materiálů a do pórobetonu. K upevnění skříňky na stěnu ze sádrokartonu vám můžeme opět pouze doporučit sklopnou hmoždinku fischer DUOTEC ovšem s ověřením její únosnosti proti plánovanému zatížení.

Schopný rádce každého kutila

Býváte na vahách, jakou hmoždinku tu či onde použít? Vyhledávač hmoždinek pro kutily je aplikace od fischera, která vám dokáže ihned a kdekoliv poradit. Zdarma stahujte na Google Play a Appstore. V několika krocích zadáte vstupní informace – stavební materiál, zatížení a typ použití a appka obratem doporučí nejvhodnější typ a velikost hmoždinky. Zároveň vám nabídne seznam našich partnerských prodejen ve vašem okolí.

fischer DUOPOWER

Spojení síly a inteligence

Přejít do on-line katalogu

fischer Blog

fischer DUOTEC

Snadná montáž a vysoká únosnost ve všech deskových materiálech

Přejít do on-line katalogu

fischer Blog

fischer SXRL

Všestranná hmoždinka s dlouhou rozpěrnou zónou

Přejít do on-line katalogu

fischer Blog