fischer pevně zakotvil ve zcela novém chrámu kultury a umění

Odraz umění a kultury každého národa, každé země a éry zračící se v jediném monumentálním zrcadle - to je ambiciózní cíl nového muzea Louvre Abu Dhabi na ostrově Saadiyat ve Spojených arabských emirátech. Majstrštyk mezi architektonickými díly s významem a přitažlivostí sahající daleko za hranice regionu. Pro instalace TZB byly použity výrobky fischer s odolností proti seizmickému zatížení

Uměle vytvořený ostrov Saadiyat představuje v regionu Abu Dhabi nové možnosti. Kolem 27 čtverečních kilometrů zástavby a rekreačních pláží vzniklo návozem zeminy na písčité jádro v zóně mangrovníků. Takto získaná plocha hostí rezidenční stavby, hotelové komplexy, obchodní a vzdělávací zařízení a samozřejmě kulturně umělecká a zábavní centra zaměřená na místní a na turisty.

Rodící se kulturní oblast poutá značnou pozornost ze strany veřejnosti. Připravuje se vztyčení architektonických monumentů, např. Guggenheimovo muzeum, které vzniká na rýsovacím prkně Franka O. Gehryho, a jiné stavby zacílené na oblast kultury a umění, jež navrhují např. Norman Foster, Zaha Hadid a Tadao Ando. Muzeum Louvre Abu Dhabi již bylo dokončeno pod vedením francouzského architekta Jeana Nouvela. Stavba sestává z 55 krychlových útvarů, které, viděny z dálky, tvoří iluzi města plovoucího na vodě. Iluzivnímu obrazu dává vzniknout řada vodních povrchů zakomponovaných do konstrukce. Světlem zalitá kupole s průměrem 180 metrů dominuje celému objektu. Je "utkaná" z 8 tisíc hvězd různých velikostí a tvarů navršených jedna na druhou v osmi vrstvách. Za bílého dne vytváří struktura střechy "světelný déšť". V noci září umělé světlo vzhůru vstříc hvězdnému nebi.

Stavba zabírá cca 24.000 čtverečních metrů. Návrh konstrukce schválil francouzský parlament 9. října 2007 a téměř přesně po 10 letech, tento pátek 17. listopadu 2017 se muzeum slavnostně otevře veřejnosti. Při této příležitosti bude hostit sbírku 300 exponátů zapůjčených z 13 předních francouzských muzeí. Exponátů, které vznikly napříč časem od dávnověku po současnost.

Společnostem DRAKE and Scull International PJSC a Habtoor Leighton Speacon (HLS) byly zadány práce na technickém zařízení budov - mechanické vybavení, elektroinstalace, instalatérské práce, vytápění, ventilace a klimatizace. Společnosti u této příležitosti vytvořily joint venture DSI-HLSpeacon JV. Profesionálové z obou firem zvolili pro upevnění tras a vedení všech médií výrobky fischer.

Mamutí dodávku tvořily zejména natloukací kotvy EA II, sáně a objímky pevného bodu FFPK a FFPS, průvleková svorníková kotva FAZ II, kotevní systém highbond FHB II, epoxidová injektážní malta FIS EM, montážní profily FUS a prvky montážního systému FAF a FFF1, FUF 180°, FCN Clix P, SF L a množství spojovacího materiálu. Telefonní spojení mezi personálem fischer FZE (dceřiná společnost fischera pro Střední Východ) na straně jedné a technickým a nákupním oddělením sdružení na straně druhé bylo v permanenci. Zástupci fischera průběžně podávali informace o dodávkách a poskytovali technické poradenství. Školení v montáži a výtažných testů bylo provedeno bezpočet.

Jayanta Mukherjee, výkonný ředitel fischer FZE říká: "Snad největší výzvou byl požadavek ze strany inženýrů DSI-HL Speacon na provedení simulací zemětřesení, tzn. jak se budou chovat montáže upevnění při seizmickém zatížení. Náš tým dokázal vytvořit přes 150 analýz seizmického zatížení za bez mála čtyři měsíce."

Detaily projektu:

Architekt: Ateliers Jean Nouvel, Paříž

Výkonný architekt: HW architecture, Paříž

Investor: Tourism development & Investment Company, Abu Dhabi

Projekce : BuroHappold Engineering, Bath

Projekce ocelovky: Waagner Biro, Vídeň

Dodavatel hrubé stavby: společný podnik mezi Arabtec, Sanjose Constructora a Oger Abu Dhabi LLC pod vedením firmy Arabtec, Dubai

Dodavatel TZB: společný podnik mezi Drake and Scull International PJSC, Dubai a Habtoor Leighton Speacon (HLS), Dubai

FOTOGALERIE

Snímek 1:

Stojící pevně na písku: Louvre Abu Dhabi - něco mezi zázrakem a fata-morgánou uprostřed pouště. Díky inženýrskému řešení má stavba mimořádnou stabilitu.

Snímek: © Louvre Abu Dhabi, Photography: Mohamed Somji

Snímek 2:

Během dne vytváří souhra zaplavených povrchů a slunečního svitu ostré stíny jako pod palmovými listy a přitažlivé světelné efekty v exhibičních prostorech.

Snímek: © Louvre Abu Dhabi, Photography: Mohamed Somji

Snímek 3:

Muzeum překypující energií: potrubní trasy jsou bezpečně a pevně ukotveny pomocí fischer objímek pro těžká uložení a dalších prvků montážního systému.

Snímek: fischer

Snímek 4:

Špičková technika pro vrcholné umění: všechny rozvody médií a energií (voda, elektřina, teplo a další) v Louvru Abu Dhabi jsou ukotveny výrobky za nabídky upevňovací techniky fischer.

Snímek: fischer

Snímek 5:

Výrobky fischer jako montážní lišty FUS aj. použité k upevnění TZB - rozvody vody a odvodnění.

Snímek: fischer